O NÁS 


Beskydští ledoborci vznikli 4. 3. 2023 1.ročníkem Beskydského ledoborce. Jsme  otužilci, kteří se věnují holistickému přístupu k životu, což je přístup, který bere v úvahu všechny jeho aspekty, včetně fyzického, duševního, a emočního. Jsme inspirativní skupina lidí, kteří se snaží žít zdravý a šťastný život. Cílem našeho projektu je posílení imunitního systému, osvěta a rozvoj povědomí o metodách otužování, dechových a relaxačních technik, zejména spojených s funkčním dýcháním a vše co souvisí se zdravým životním stylem (mentální pohoda, půstování, bosochůze, stacionární ponory v různých místech Beskyd, přednášková činnost...). Téma otužování se stává v posledních letech fenoménem zdravého životního stylu a my Vám ho chceme přiblížit.

K otužování přistupujeme svobodně a dobrovolně a proto záleží na každém, jak se do vody připraví. Nicméně pokud budeš chodit s námi, budeme rádi, když se zúčastníš krátké dechové rozcvičky před samotným ponorem, které tělo nastartuje a nabudí na vstup do chladné vody a nebudeš tak mít ze vstupu obavy. Zvýší se ti tak adrenalin v krvi a teplota vnitřních orgánů a vstup do vody pro tebe bude určitě příjemnějším zážitkem. Díky dechu se dokážeme zahřát za pár minut, není třeba hyperventilovat desítky minut.

Ve vodě jsme max. 2-3 minuty, což je doba, pomocí které získáš všechny zdravotní benefity s tím spojené.

Tvé první pocity mohou být smíšené od nepohodlí, strachu až po euforii. Ocitneš se však v naprosté reálné skutečnosti, a po výstupu z vody tě prostoupí vlna radosti, díky vyplavenému endorfinu (hormonu štěstí). Po celou dobu jsme tady s tebou a vedeme tě. Po vynoření prohřejeme tělo dechovým a fyzickým cvičením a Tvůj první ponor máš za sebou. S respektem a úctou Ti gratulujeme :-).

Základní pravidla zejména pro prvoponořiče a začátečníky:

- přečti si poučení v sekci REGISTRACE
- pro jistotu se poraď se svým lékařem
- zodpovědnost za své zdraví nese každý sám
- otužovat se můžeš začít kdykoli i bez přípravy sprchováním
- do vody jdeme vždy první a ty dbáš všech našich pokynů
- k vodě nechoď nikdy sám/a
- všichni si tykáme
- ego necháváme na břehu a proto nám nevadí, že se za účelem propagace fotíme :-)

V době sezóny (září-duben) se scházíme každou neděli v 10:00 u jezu na Kamenci ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Nicméně nejsme jen sezónní otužilci a protože máme rádi přírodu tak v sezónu i mimo ní organizujeme i ponory a otužování mimo jez (např. Satinské vodopády, Čeladenka, lom Šifr, Morávka, Chladná voda pod Lysou….), noční úplňkové ponory, výšlapy a další akce spojené s funkčním dýcháním a zdravým životním stylem v holistickém přístupu Z-P-O-M-A-L, o nichž tě budeme informovat - spojení viz sekce KONTAKTY.

Vítáme jakékoli náměty, připomínky či podněty a velice rádi se setkáme s každým zájemcem osobně a probereme případné dotazy.