O2 A FUNKČNÍ DECH


Kyslík O2 bereme stejně jako dech (nádech, výdech) jako naprostou samozřejmost. Neuvědomujeme si ale, že nás ovlivňuje mnohem více, než si myslíme. Většinu pozornosti věnujeme jídlu a pití, ale dech považujeme za úplnou samozřejmost...

Funkční dýchání je na stupnici 0 - 100 přesně uprostřed. Pokud si na nule představíš hluboké meditační a relaxační techniky a na stovce hluboké dechové techniky s dlouhými zádržemi Wim Hofa, tak funkční dýchání se nachází mezi nimi a na rozdíl od těchto technik můžeš funkční dýchání používat 24 hodin 7 dnů v týdnu. Z meditačních technik a technik Wim Hofa si bere vždy v určitý okamžik jen to, co je pro daný okamžik důležité (ve stresu se využijí relaxační techniky a např. před ponorem do chladné vody techniky Wim Hofa, které nás umí krátkodobě připravit na vyšší výkon vyplavením většího množství stresových hormonů).

Většina z nás si myslí, že nadechuje kyslík a vydechuje oxid uhličitý, a to je vše. Nicméně základem dýchání je  buněčné dýchání, tedy takové, kdy kyslík se z krve dostane do všech buněk těla a okysličí je tak, aby se vytvořilo více energie a my se necítili unavení a nevyspalí.

Většina z nás dýchá chybně, díky tlaku na výkon, který je na nás kladen. Pak se cítíme unaveni, máme ráno sucho v ústech, musíme se dodýchávat ústy nebo dýcháme nosem, ale tak, že tento dech je slyšitelný. To vše znamená, že dýcháš chybně.

Funkčním dýcháním se snažíme zajistit lepší okysličení těla a tím zvýšení energie a vitality a to i s využitím oxidu uhličitého. Následně můžeme využít i oxid dusnatý, s kterým umíme pracovat na zefektivnění funkčnosti celého těla např. při nachlazení.

V sekci TECHNIKY si zkus změřit kvalitu tvého dechu. Pokud poté budeš mít zájem o další informace o funkčním dýchání, ozvi se nám nebo napiš.